Як виїхати з дитиною за кордон без згоди батька. 2 варіанти.

Як виїхати за кордон з дитиною без згоди батька

У сім’ях, де один з батьків проживає коремо, часто постає питання про те як виїхати з дитиною за кордон без згоди батька. Нерідко, це обумовлено тим, що після розлучення або і без такого, батько зникає із поля зору матері та дитини, обриваючи всі контакти з ними. У зв’язку з чим зв’язатися із ним для вирішення спільних питань щодо догляду за дитиною стає неможливим. Інша ситуація має місце тоді, коли контакт з батьком не втрачено, але між батьками дитини залишаються напружені стосунки, що призводить до суперечок з приводу догляду за дитиною, а іноді і до немотивованого перешкоджання батьком у здійсненні матір’ю заходів такого догляду, зокрема, не надання згоди на виїзд дитини за кордон.

У цій статті ми розглянемо кілька варіантів, за яких той із батьків, з яким проживає дитина,зможе без згоди іншого вивезти дитину за кордон. В останньому розділі ми також відповімо на питання про те як батьку виїхати з дитиною за кордон без згоди матері, з якою проживає дитина.

Варіанти того як виїхати з дитиною за кордон без згоди батька

Чинне законодавство говорить про те, що виїзд з України громадян,  які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків здійснюється за  нотаріально  посвідченою  згодою  другого з батьків із зазначенням у ній  держави  прямування  та  відповідного  часового проміжку   перебування  у  цій  державі,  якщо  другий  з  батьків відсутній у пункті пропуску.

Однак це ідеальна ситуація і вона, якщо ви читаєте цю статтю, швидше за все вас не стосується.

В такому разі ви можете скористатись одним із наступних варіантів.

  1. Виїзд дитини за кордон без згоди батька у зв’язку із заборгованістю зі сплати аліментів.
  2. Виїзд дитини за кордон без згоди батька у зв’язку із визначенням місця проживання дитини.

Безумовно є більш “екзотичні” способи обійтися без згоди батька, такі як: наявність рішення суду про позбавлення  батьківських  прав  другого  з батьків, рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім або якщо другий із батьків є іноземцем і т.д. З усіма варіантами ви можете ознайомитись у п. 4 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою КМУ від 27 січня 1995 р. N 57. Однак у даній статті ми сконцентруємось на розгляді двох вище вказаних варіантів, оскільки вони є більш розповсюдженими, їх легше реалізувати і вони в меншій мірі залежать від волі обставин.

Виїзд з дитиною за кордон без згоди батька у зв’язку із заборгованістю зі сплати аліментів

В цьому варіанті при виїзді з України вам необхідно показати замість нотаріально посвідченої згоди батька документ під назвою Довідка про наявність заборгованості із сплати аліментів.

При цьому сукупний розмір заборгованості зі сплати аліментів повинен перевищувати суму відповідних платежів за чотири місяці.

Вказана довідка видається органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем на вимогу стягувача протягом трьох робочих днів.

При цьому треба мати на увазі, що довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів дійсна протягом одного місяця з дня її видачі. Тому ваш виїзд з дитиною за кордон повинно бути здійснено протягом одного місяця з дати видачі такої довідки. Якщо ви пропустите цей строк, вам доведеться отримувати нову довідку.

Цей варіант може бути реалізований у разі, якщо у вас є:

  1. Рішення суду про стягнення аліментів на дитину або Договір про сплату аліментів на дитину укладений між батьками.
  2. За вашою заявою порушено виконавче провадження зі стягнення аліментів.
  3. Має місце заборгованість зі сплати аліментів у чотиримісячному розмірі.

Тому якщо ви, доглядаєте дитину смотужки та не врегулювали питання зі сплати аліментів, радимо звернутись до суду з відповідним позовом. Хочемо наголосити, що аліменти можуть стягуватись навіть якщо шлюб між вами та батьком дитини не розірвано.

Виїзд з дитиною за кордон без згоди батька у зв’язку із визначенням місця проживання дитини

В цьому варіанті при виїзді з України вам необхідно показати замість нотаріально посвідченої згоди батька один із наступних документів:

  1. Рішення суду про визначення місця проживання дитини з вами.
  2. Рішення органу опіки та піклування про підтвердження місця проживання дитини з вами.

При цьому за наявності одного із вказаних документів ви маєте право вивезти дитину з  України  на строк до одного місяця з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей.

Радимо проінформувати про це батька дитини шляхом надсилання рекомендованого листа про тимчасовий виїзд дитини за межі України, вказавши мету виїзду, державу прямування та відповідний часовий проміжок перебування у цій державі.

Отже, якщо на теперішній час дитина проживає з вами, але юридично ви не закріпили цю обставину ані рішенням суду ані органу опіки та піклування, то при наявності спору з батьком дитини, радимо вирішити це питання. Слід зазначити, що цей варіант реалізувати легше ніж проходити процедуру позбавлення батьківських прав.

Про визначення місця проживання дитини ви можете прочитати в одному із розділів цієї статті.

Як батьку виїхати з дитиною за кордон без згоди матері.

Тепер пропонуємо розглянути іншу ситуацію. Наприклад, батько дитини живе окремо, але дбає про її добробут та виховання. Він хоче сам або із новою сім’єю вивезти дитину на відпочинок за кордон, але стикається із незгодою матері дитини щодо цього питання. Тож постає логічне питання: як батьку виїхати з дитиною за кордон без згоди матері? Чи це взагалі можливо?

Коротка відповідь — так. Для цього необхідно вдатись до наступних дій.

Батьку дитини необхідно звернутись із рекомендованим листом із повідомленням про вручення до матері за наданням згоди на виїзд дитини за межі України. Такий виїзд можливий з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі в складі організованої групи дітей.

У разі ненадання матір’ю дитини, нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон із зазначеною метою, у десятиденний строк з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа, батько, за умови відсутності заборгованості зі сплати аліментів, має право звернутися до суду із заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди матері.

У разі позитивного вирішення судом цього питання на користь батька, останній може при виїзді з дитиною за межі України пред’явити вказане рішення замість нотаріально посвідченої згоди матері.

Сподіваємось, що ця статя була корисною та інформативною для вас. В свою чергу ми, як група досвідчених сімейних адвокатів, можемо допомогти вам у таких питаннях як: стягнення аліментів на дитину, визначення місця проживання дитини, надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків, позбавлення батьківських прав.